SĄD REJONOWY DLA WROCŁAWIA FABRYCZNEJ WE WROCŁAWIU, IX WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Sposób reprezentacji
1. DLA WAŻNOŚCI OŚWIADCZENIA WOLI, PISM I DOKUMENTÓW, W TYM PRZY ZOBOWIĄZANIACH O CHARAKTERZE MAJĄTKOWYM, W IMIENIU STOWARZYSZENIA WYMAGANY JEST PODPIS PREZESA LUB WICPERZESA. 2. W SPRAWACH O CHARAKTERZE MAJĄTKOWYM POWYŻEJ KWOTY 2.000,00 ZŁ WYMAGANY JEST PODPIS DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU, W TYM PREZESA LUB WICEPREZESA.
Organ nadzoru
KOMISJA REWIZYJNA
Cel działania
CELEM STOWARZYSZENIA JEST WSZECHSTRONNA DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ POMYŚLNOŚCI WSPÓLNOTY, ROZWOJU EDUKACJI I KULTURY ORAZ ŻYCIA DUCHOWEGO I TOWARZYSKIEGO PRZEJAWIAJĄCA SIĘ POPRZEZ: 1. WSPOMAGANIE ROZWOJU SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH ORAZ POGŁĘBIANIE WSPÓŁPRACY I WZAJEMNEJ POMOCY POMIĘDZY CZŁONKAMI STOWARZYSZENIA. 2. TWORZENIE ŚRODOWISKA, SPRZYJAJĄCEGO WZAJEMNEJ WYMIANIE KOMPETENCJI ORAZ WSPÓŁPRACY, INTEGRUJĄCEGO DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNĄ, ARTYSTYCZNĄ, EKOLOGICZNĄ, WYTWÓRCZĄ, SPOŁECZNĄ I BIZNESOWĄ. 3. DĄŻENIE DO INTEGRALNOŚCI SPOŁECZNEJ PRZEJAWIAJĄCEJ SIĘ POPRZEZ WSPÓŁPRACĘ I AKTYWNE DZIAŁANIA NA RZECZ WSPÓLNOTY ORAZ TWORZENIE ZDROWYCH I SZCZERYCH RELACJI OPARTYCH NA BLISKOŚCI I WZAJEMNYM ZAUFANIU. 4. TWORZENIA ALTERNATYWY DLA DOMINUJĄCEGO SYSTEMU KONSUMPCJI POPRZEZ UPOWSZECHNIANIE I ROZWÓJ SPÓŁDZIELCZOŚCI ORAZ EKONOMII SPOŁECZNEJ. 5. WSPIERANIE ROZWOJU RYNKU LOKALNEJ I ZDROWEJ ŻYWNOŚCI POPRZEZ: A. DZIAŁANIA NA RZECZ ZWIĘKSZENIA JEJ EKONOMICZNEJ I TERYTORIALNEJ DOSTĘPNOŚCI; B. WSPIERANIA LOKALNYCH ROLNIKÓW I WYTWÓRCÓW; C. BUDOWANIE TRWAŁYCH RELACJI OPARTYCH NA WZAJEMNYM ZROZUMIENIU, SZACUNKU I ZAUFANIU POMIĘDZY LOKALNYMI PRODUCENTAMI ŻYWNOŚCI I JEJ ODBIORCAMI; D. DĄŻENIE DO BUDOWANIA RÓWNOWAGI W OBSZARACH WYTWARZANIA, DYSTRYBUOWANIA I KONSUMPCJI ŻYWNOŚCI, OPARTEJ NA POSZANOWANIU EKOSYSTEMU I SPRAWIEDLIWEJ WYMIANY HANDLOWEJ; E. SAMOKSZTAŁCENIE I EDUKOWANIE W ZAKRESIE ZNAJOMOŚCI POCHODZENIA ŻYWNOŚCI, SPOSOBU JEJ UPRAWY, WYTWARZANIA I JAKOŚCI; F. WSPIERANIE ROZWOJU EKOLOGICZNEGO I ZRÓWNOWAŻONEGO ROLNICTWA, PRZETWÓRSTWA I HODOWLI; G. WSPIERANIE NATURALNEGO ROLNICTWA GÓRSKIEGO. 6. TWORZENIE I WDRAŻANIE STRATEGII, PROGRAMÓW, PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH I KULTURALNYCH W MYŚT ZASAD ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU. 7. DĄŻENIE DO PODNIESIENIA POZIOMU ŚWIADOMOŚCI EKOLOGICZNEJ, WZMOCNIENIA POCZUCIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ŚRODOWISKO NATURALNE I AKTYWIZACJI DO DZIAŁAŃ SŁUŻĄCYCH JEGO OCHRONIE. 8. OCHRONĘ I ODTWARZANIE ŚRODOWISKA NATURALNEGO, MATERIALNEGO I NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO, WAŻNYCH DLA LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI. 9. WSPIERANIE I PROMOCJA W DZIEDZINACH PRODUKTU LOKALNEGO, RĘKODZIEŁA, WYTWORÓW KULTURY MATERIALNEJ I ARTYSTYCZNEJ. 10. PODEJMOWANIE DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH, KULTUROTWÓRCZYCH, ARTYSTYCZNYCH I TOWARZYSKICH W CELU INTEGRACJI SPOŁECZNOŚCI ORAZ ROZBUDZANIE ZAINTERESOWANIA ŻYCIEM, PRODUKCJĄ I TWÓRCZOŚCIĄ LOKALNĄ. 11. WSPIERANIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI LOKALNEJ. 12. DZIAŁANIE NA RZECZ ROZWOJU SZTUKI, NAUKI, KULTURY, TURYSTYKI, EKOLOGII I INICJATYW POMOCY SPOŁECZNEJ. 13. PROMOCJE AKTYWNEGO I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA. 14. WSPARCIE MATERIALNE I NIEMATERIALNE OSÓB I GRUP SPOŁECZNYCH, BĘDĄCYCH W TRUDNEJ SYTUACJI MATERIALNEJ, ZDROWOTNEJ I SPOŁECZNEJ I WYKLUCZONYCH SPOŁECZNIE.
Społeczność lokalnych rolników i mieszkańców Kłodzkiej Kotliny
Dostęp do zdrowej, lokalnej żywności
Organizacja wydarzeń edukacyjnych i społecznych
Zaangażowanie członków w procesy dostaw i pakowania
Dbanie o środowisko poprzez zasady zero waste
rolników z Kotliny Kłodzkiej oraz Przedgórza Sudeckiego, którzy pragną promować zdrowe odżywianie oraz wspierać lokalną ekonomię. Organizatorem tego przedsięwzięcia są ludzie o zróżnicowanych zawodach - chemicy, zielarze, programiści, nauczyciele oraz rzemieślnicy, co tworzy niezwykłą, wieloaspektową grupę, która łączy pasję do zdrowej żywności oraz szeroko pojętej ekologii. Głównym celem Stowarzyszenia jest umożliwienie członkom dostępu do świeżych, lokalnych produktów spożywczych pochodzących od lokalnych producentów, z zachowaniem założeń ekologicznych. Działania Stowarzyszenia opierają się na regularnych zakupach od lokalnych rolników, co nie tylko miło wpływa na zdrowie klientów, ale również przekłada się na wsparcie lokalnej gospodarki. Żywa Kooperatywa odróżnia się od typowych sklepów internetowych poprzez aktywne zaangażowanie członków - wszyscy uczestnicy są zaangażowani w procesy takie jak organizacja dostaw, pakowanie, oraz wprowadzanie nowości do asortymentu. Dodatkowo, Stowarzyszenie organizuje różnorodne wydarzenia edukacyjne, wymiany nasion, wspólne działania ogrodnicze oraz inne formy aktywności, które sprzyjają integracji społecznościowej oraz aktywnemu wsparciu lokalnych inicjatyw. Kooperatywa stosuje zasady zero waste, preferując opakowania papierowe i wielokrotnego użytku, co świadczy o dbałości o środowisko. Dzięki regularnym spotkaniom oraz aktivitom, Żywa Kooperatywa nie tylko propaguje zdrowe żywienie, ale również buduje więzi międzyludzkie oraz wspiera różne społeczności w regionie.
Powiązania
Historia powiązań
Udziałowcy
Struktura udziałów jest niedostępna dla tej spółki
Podobne organizacje do
STOWARZYSZENIE ŻYWA KOOPERATYW