SĄD REJONOWY W OPOLU, VIII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Sposób reprezentacji
1. DO ZAWIERANIA UMÓW I SKŁADANIA INNYCH OŚWIADCZEŃ WOLI W SZCZEGÓLNOŚCI W SPRAWACH MAJĄTKOWYCH WYMAGANY JEST PODPIS PREZESA LUB ZASTĘPCY PREZESA STOWARZYSZENIA. 2. PREZES LUB ZASTĘPCA PREZESA MOŻE UDZIELIĆ PEŁNOMOCNICTWA INNEMU CZŁONKOWI ZARZĄDU STOWARZYSZENIA, DYREKTOROWI MUZEUM (W ORGANIZACJI) LUB KOORDYNATOROWI GRUPY ROBOCZEJ.
Organ nadzoru
KOMISJA REWIZYJNA
Cel działania
CELEM STOWARZYSZENIA JEST BADANIE, ROZPOWSZECHNIANIE I UPAMIĘTNIANIE HISTORII ŚLĄSKA, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ,A ZWŁASZCZA MARTYROLOGII WIĘŹNIÓW OBOZÓW JEŃCÓW WOJENNYCH ORAZ ROBOTNIKÓW PRZYMUSOWYCH ORAZ PROPAGOWANIE JEJ WŚRÓD OSÓB ODWIEDZAJĄCYCH MIASTO KĘDZIERZYN-KOŹLE, A TAKŻE WSPÓŁPRACA Z KRAJOWYMI I ZAGRANICZNYMI PLACÓWKAMI OŚWIATOWYMI, ŚRODOWISKAMI BADAWCZYMI, OSOBAMI ZAJMUJĄCYMI SIĘ AMATORSKO LUB ZAWODOWO HISTORIĄ. CELE STOWARZYSZENIA OBEJMUJĄ ZADANIA W ZAKRESIE: 1. KULTURY, SZTUKI, OCHRONY DÓBR KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO; 2. PODTRZYMYWANIA I UPOWSZECHNIANIA TRADYCJI NARODOWEJ, PIELĘGNOWANIA POLSKOŚCI ORAZ ROZWOJU ŚWIADOMOŚCI NARODOWEJ, OBYWATELSKIEJ I KULTUROWEJ; 3. NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, EDUKACJI, OŚWIATY I WYCHOWANIA; 4. TURYSTYKI I KRAJOZNAWSTWA; 5. DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ ORAZ ROZWIJANIA KONTAKTÓW I WSPÓŁPRACY MIĘDZY SPOŁECZEŃSTWAMI.
Prowadzenie Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo 'Blechhammer - 1944'
Renowacja i utrzymanie zabytków wojennych
Organizowanie spotkań i prelekcji historycznych
Upamiętnianie wydarzeń z okresu II wojny światowej
Poszukiwanie i odnajdywanie śladów wojennych przeszłości
wydarzeń z okresu II wojny światowej w regionie Kędzierzyna-Koźla. Znaczącą część działań stowarzyszenia stanowi prowadzenie Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo 'Blechhammer - 1944', które jest w trakcie organizacji. Stowarzyszenie działa na rzecz renowacji i utrzymania zabytków związanych z wojenną przeszłością regionu, takich jak schron typu Salzgitter. Organizowane są również spotkania i prelekcje mające na celu popularyzację wiedzy historycznej, m.in. 'Spotkanie z Historią w DK Lech'. Wydarzenia te często przyciągają uczestników z kraju i zagranicy, co przekłada się na międzynarodową współpracę i wymianę doświadczeń. W ramach swojej działalności, stowarzyszenie organizuje także uroczystości upamiętniające, jak np. odsłonięcie tablic pamiątkowych na stacji PKP w Kędzierzynie-Koźlu, czy obchody rocznicy wyzwolenia obozu Arbeitslager Blechhammer. Izba Pamięci, będąca częścią stowarzyszenia, przyciąga licznych odwiedzających, w tym młodzież z Izraela, Holandii i uczestników międzynarodowych konferencji. Dzięki intensywnym działaniom poszukiwawczym, stowarzyszenie nieustannie odnajduje nowe ślady przeszłości, w tym miejsca upadku bombowców z czasów wojny, oraz przeprowadza prace ekshumacyjne na lokalnych cmentarzach. Stowarzyszenie angażuje się również w tworzenie filmów dokumentalnych oraz publikacje dotyczące lokalnej historii okresu wojennego.
Powiązania
Historia powiązań
Udziałowcy
Struktura udziałów jest niedostępna dla tej spółki
Podobne organizacje do
STOWARZYSZENIE BLECHHAMMER - 194