Wycena spółek akcyjnych BizRaport i rynku giełdowego

wycena spółki giełdowej

Wycena w serwisie BizRaport to jedna z kategorii raportów. Jest ona szacowana na podstawie kluczowych parametrów finansowych, z wykorzystaniem różnych modeli wyceny tak aby stworzyć pewne widełki. Dana taka jest poglądowa, jednak umożliwia szybkie porównanie różnych podmiotów.

Jednocześnie na Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest około 700 podmiotów, których wycena dokonywana jest przez rynek w sposób ciągły. W tym wpisie zestawiam te dwie dane porównując wycenę giełdową do wyceny dokonanej przez BizRaport.

Różnice pomiędzy wyceną giełdową a BizRaport

Spośród 737 spółek dla których posiadamy dane zarówno finansowe jak i giełdowe, 523 spółki mieszczą się w widełkach. Jest to ponad 70%. Pozostałe 30% może odbiegać od wyceny w dwie strony:

  • rynek wycenia spółkę ponad maksymalną wycenę BizRaport (takich podmiotów jest 143)
  • rynek wycenia spółkę poniżej minimalnej wyceny BizRaport (takich podmiotów jest 70)

Różnice wynikają z kilku kluczowych aspektów:

  • BizRaport bazuje na danych finansowych, natomiast giełda bierze pod uwagę nie tylko przeszłe wyniki finansowe, ale też oczekiwania co do rozwoju spółki
  • Giełda wycenia spółkę na bierząco. Każda nowa informacja wpływa na jej wycenę. Dodatkowo dane finansowe spływają co kwartał. W przypadku BizRaport spółka wyceniana jest na podstawie rocznych sprawozdań finansowych.

Spółki, których wycena nie mieści się w widełkach BizRaport

Przykładowe spółki, których wycena odbiega na minus to:

Orlen, Pekao, PZU, ING, Agora. Takich spółek jest 70, dlatego nie sposób wymienić wszystkich w artykule. Widać jednak pewną zależność – spółki skarbu państwa są niżej wyceniane niż spółki bez udziału SP. Przykład Agory to spółka działająca na zmniejszającym się rynku – prasy.

Spółki dla których maksymalna wycena BizRaport jest niższa niż rynkowa:

CdProjekt, Synektik, Brand24, mBank, Mentzen – wyraźnie widać tu pewną zależność. Jeśli rynek lubi spółkę, licząc na jej dynamiczny rozwój, to jej wycena odrywa się od tzw. fundamentów. Z tej piątki spółek najłatwiej zrozumieć trzy pierwsze.

Branża gier ma bardzo dużą zaletę skali – po wyprodukowaniu gry sprzedaż każdej kolejnej kopii to praktycznie 100% marży. Nawet nie ma już fizycznych nośników i pudełek, które trzeba wyprodukować, są jednak inne opłaty jak np. Steam.

Synektik jest spółką z branży medycznej, rynek liczy na to, że ich przychody będą się dobrze rozwijać, mają tutaj ciekawe perspektywy przychodów powtarzalnych.

Spółka Mentzen jest o tyle ciekawa, że w różnych źródłach podawane są różne wyniki finansowe. Ich KRS to 0001008036, a dane finansowe dla takiego podmiotu to przychód rzędu 30 tys. zł za 2023r. Jest to inna dana niż w innych źródłach, czy prospekcie informacyjnym.

Bliskość wyceny giełdy i BizRaport

Porównując bierzącą wycenę giełdy ze środkiem przedziału obliczonego modelem istnieje 90 spółek w widełkach 80-120%. Są to przykładowo Lubawa, Śnieżka, Comarch, Olymp. Wydaje się, iż większość spośród tych spółek to tzw. dojne krowy. Firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, gdzie nie ma ani olbrzymich zagrożeń dla przyszłych zysków, jak i nie widać świetnych perspektyw do rozwoju. Choć ciekawe, że w takim kryterium znalazły się podmioty takie jak Kruk, Yarrl, które zdają się mięć przed sobą duży potencjał. W przypadku Kruka ekspansja zagraniczna, a w przypadku Yarrl ciekawy rynek na którym działa spółka.

Wyceny rynkowe potrafią wahać się kilka procent w ciągu dnia bez żadnych informacji z zewnątrz. Poza tym bardzo trudno wycenić takie rzeczy jak np. jakość zarządu. Dlatego tak cennym narzędziem może okazać się BizRaport, który bazuje wprost na liczbach sprowadzających wszystkie firmy do wspólnego mianownika. Dzięki temu można zainteresować się spółką a następnie zrozumieć ją na głębszym poziomie.

Pełne zestawienie danych w Google Sheets

Autor: Ryszard Kozłowski

Brak komentarzy, bądź pierwszy